Veřejné lékárny budou ve středu za své požadavky stávkovat...

Praha 16.10.2017

Veřejné lékárny se připojují k protestu praktických lékařů a plně podporují výzvu České lékárnické komory a ve středu 18.10.2017 na půl hodiny zavřou své provozy. Ministerstvo zdravotnictví ani na posledním jednání s představiteli lékárenské obce minulý týden nezohlednilo skutečnosti v lékárnách při  poskytování léčiv pacientům. Veřejné lékárny tímto vyjadřují jasný protest s postupem Ministerstva zdravotnictví a ve středu 18. října se připojují ke stávce Sdružení praktických lékařů a Výzvě České lékárnické komory a od 10.30 do 11.00 hod symbolicky zavřou své provozovny, vyvěsí informační plakát a budou rozdávat informační leták. Nebereme si pacienty jako rukojmí, tímto protestem veřejnost upozorňujeme na dlouhá léta neřešené problémy ve veřejných  lékárnách a to je diskriminace pacientů systémem výrazně rozdílných doplatků na léky, diskriminaci pacientů zavedením čekacích listin na dodávky léků. Středeční protest je upozorněním nově zvoleným poslancům a budoucímu ministru zdravotnictví, aby situaci ve veřejných  lékárnách bezodkladně řešil.


Grémium majitelů lékáren zastupuje 1.186 veřejných lékáren v Dohodovacím řízení o stanovení hodnoty bodu a ceny výkonů. Příjmy lékáren ze zdravotního pojištění se dlouhodobě snižují a všechny náklady na vstupech jako je energie, kancelářská a výpočetní technika, lékárenský SW a zpracování účetnictví a náklady na internetové připojení se zdražují minimálně o inflaci již několikátý rok po sobě. V provozech tak dochází ke značným ekonomickým tlakům, kdy příjmy klesají a náklady rostou a řada veřejných lékáren po celém Česku musela přistoupit k propouštění zaměstnanců, nebo svůj provoz uzavřít. Stát na majitele lékáren přenáší další administrativní náklady v souvislosti s kontrolním hlášením, zavedením EET a připravovaným plošným spuštěním elektronických receptů.


„Ministerstvo zdravotnictví nezohlednilo oprávněné a dlouhodobé požadavky segmentu lékáren, a proto ve středu budeme proti tomuto postupu protestovat “ říká Marek Hampel, předseda Grémia majitelů lékáren a koordinátor segmentu lékárenské péče. „ Tato protestní akce má jediný cíl a to je upozornit širokou veřejnost, pacienty, že lékárny jsou zdravotnická zařízení a pracují v nich vysokoškolsky vzdělaní farmaceuti a středoškolsky vzdělání asistenti, kteří nemají již několik let valorizován svůj plat “ řekl Hampel a dodal “ nejde jenom zohledňovat požadavky jedné části zdravotnictví a tím jsou v posledních letech pouze nemocnice, ale je naprosto nezbytné podporovat spravedlivě všechny části zdravotnictví tedy i ambulance a lékárny“ a proto veřejně apelujeme na Ministerstvo zdravotnictví, aby v Úhradové vyhlášce zohlednilo zájmy také této části zdravotnictví“ dodal Hampel.

Pro více informací :

Mgr. Marek Hampel
Předseda představenstva Grémia majitel lékáren a koordinátor segmentu lékárenské péče
Tel. 603 458 883, email: uhradeb@lekranauhradeb.cz

 

Přiložené soubory

Stáhnout
Tisková zpráva k návrhu úhradové vyhlášky segment protest lékáren 2017..docx
Typ: docx Velikost: 0,02 MB
Zpět na archiv aktualit